Jakie badania krwi warto wykonać?

W czasach, w których żyjemy i przy obecnym trybie życia częste badania są istotnie ważne. Dzięki regularnemu sprawdzaniu stanu naszego zdrowia możemy zapobiec rozwojowi czy nawet samemu pojawieniu się wielu chorób, zarówno tych lżejszych jak i tych, których przebieg nie należy do łatwych i przyjemnych. Złe nawyki, nieodpowiednia dieta czy też brak wysiłku fizycznego mogą prowadzić do wielu zaburzeń, które nie wykryte w porę mogą przerodzić się w większy problem.

Jeśli więc mamy możliwość zapobiegania tego typu sytuacjom, powinniśmy z nich jak najbardziej korzystać. Zatem w jaki sposób możemy to zrobić? Jednym z podstawowych badań, jakie powinniśmy wykonać jest morfologia krwi. Na podstawie tego typu badania krwi możemy stwierdzić, w jakim ogólnym stanie jest nasz organizm, a także wykryć zaburzenia jakie powstały w pracy naszych narządów.

Podpowiadamy, jakie badania krwi warto wykonać

Jakie badania warto robić oprócz zwykłej morfologii?

Badanie krwi nie kończy się jednak na podstawowej morfologii. Jeśli chcemy w pełni kontrolować nasz stan zdrowia powinniśmy zdecydować się również na pobranie krwi w celu badania poziomu glukozy. Tego typu badanie można wykonać na trzy sposoby:

  • jako glikemia na czczo (wykonywana rano, kiedy od ostatniego posiłku minęło minimum 12 godzin)
  • doustny test obciążenia glukozą (test wykonywany jest na czczo w tym wypadku osoba w ciągu trzech dni poprzedzających badanie nie powinna spożywać alkoholu, palić papierosów a także wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego)
  • przygodny test glukozy (pacjent nie musi być na czczo, a test można wykonać w domowych warunkach)

Kolejnym ważnym badaniem jest również koagulogram czyli badanie krzepliwości krwi. Na tego typu badanie krwi powinniśmy przede wszystkim zdecydować się, jeśli nawet po delikatnym uderzeniu powstają siniaki lub gdy często doświadczamy krwawienia z nosa.

Immuno Lab Częstochowa badanie krwi

Jak odczytywać wyniki?

Odczytując wyniki w przypadku badania diagnostycznego na poziom glukozy powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, jaki sposób badania wybraliśmy.
W przypadku glikemii na czczo cukrzycę oznacza: 126 mg/dl (7 mmol/l) , jeśli badaliśmy się poprzez doustny test obciążenia glukozy lub przygodny test: 200 (11,1 mmol/l).

W przypadku odczytywania wyniku badania na krzepliwość krwi. powinniśmy natomiast zwrócić uwagę na czas. w jakim dochodzi do jej krzepnięcia. Za normę przyjmuje się od 28 do 34. Krótszy czas oznaczać może nadkrzepliwość, zaś dłuższy wrodzony niedobór czynnika VIII, afibrynogemię lub hipo- i dysfibrynogemię.

Immuno Lab Częstochowa analiza wyników badań

Co zrobić kiedy wyniki nas zaniepokoją?

Po pierwsze  – zachować spokój! Nieprawidłowa glikemia nie musi oznaczać cukrzycy. Aby przekonać się, czy rzeczywiście cierpimy na tę chorobę, badanie należy powtórzyć.

Za zły wynik glikemii odpowiadać bowiem może np. przyjmowanie antydepresantów, kortykosteroidów, czy też stosowanie diety bogatej w węglowodany. Natomiast w przypadku badania krzepliwości krwi używa się jednego, dwóch lub kilku parametrów. Dlatego też dopiero po konsultacji z lekarzem możemy być pewni co nam dolega i jak to leczyć.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje badania zostaną przeprowadzone w sposób profesjonalny i rzetelny polecamy odwiedzić nasze Centrum Medyczne Immuno Lab. Indywidualne podejście do pacjenta sprawi, że wszelkie badania odbędą się bezstresowo i przede wszystkim bezpiecznie.

Zobacz dostępne badania