WITAMINA C - dawkowanie i suplementacja

 

Witamina C - dawkowanie, norma, skutki niedoboru, suplementacja

Czym tak naprawdę jest witamina C?

Witamina C – inaczej zwana też askorbinianem sodu.

Jest to organiczny związek chemiczny z grupy nienasyconych alkoholi polihydroksylowych. Jest niezbędna do życia, dlatego dostarczanie jej z pożywienia jest dla Nas bardzo istotne.

Niedobory witaminy C możemy zaobserwować po takich objawach, jak na przykład:

  • osłabienie,
  • osłabiona odporność,
  • bóle mięśni i stawów,
  • niedokrwistość,
  • szkorbut.

Nie wiem jak Tobie, ale mi witamina C od zawsze kojarzy się z cytryną. W dzieciństwie, kiedy byłem nieprzeziębiony, słyszałem: „Wciśnij więcej cytryny do herbaty, postawi Cię na nogi”.

Ile w tym prawdy? Cytryna posiada 53 mg witaminy C na 100 g. Według norm żywienia dla ludności polskiej powinniśmy spożywać od 75 mg do 90 mg witaminy C dziennie… Jednak wielu amerykańskich badaczy rekomenduje znacznie większe dawki niż te zalecane. A dlaczego? Ponieważ jesteśmy narażeni na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak stres, intensywny wysiłek fizyczny czy choroby!

Dr. Cathcart, jeden z największych zwolenników stosowania witaminy C ustalił, że człowiek w trakcie choroby powinien zażywać dawki witaminy C od 15 aż nawet do 200 gram na dobę podzielonych na 10 do 25 dawek!

Ilości te nie są małe, przez co ciężko byłoby nam przyjąć takie dawki witaminy C doustnie. Szczególnie, że nasz żołądek nie toleruje dobrze tak dużych dawek witaminy C.

Idealnie w takich wypadkach sprawdzają się kroplówki dożylne! Dzięki takiej suplementacji jesteśmy w stanie osiągnąć aż 70-krotnie większe stężenie witaminy C we krwi w porównaniu do dawki doustnej.

Wracając do cytryny – jak widzimy, jest ona jakimś rozwiązaniem w przypadku, kiedy nie jesteśmy narażeni na choroby czy inne czynniki. A co może sprawdzić się lepiej niż cytryna?

  • Kiwi – posiada 93 mg witaminy C na 100 g
  • Jarmuż – 120 mg
  • Papryka żółta – posiada aż 184 mg witaminy C na 100 g!

Warto również wspomnieć, że witamina C jest silnym antyoksydantem, który zapobiega procesom starzenia się skóry. Czy to sekret bycia pięknym i młodym? Może to za dużo powiedziane, ale na pewno jest jednym z czynników, która się do tego przyczyni.

Jak efektywnie dostarczać witaminę C do organizmu? Kliknij poniżej i dowiedz się więcej o kroplówce z witamin.

Kroplówka z witaminą C

 

 

Trener Personalny Immuno Lab

      Autor:
      Szymon Krysztofiak – Trener Personalny